Ogrzewanie gazowe przeważnie kojarzy się z wykorzystaniem w tym celu gazu ziemnego. Z powodzeniem jednak można zastosować do ogrzewania także jego płynną postać. Ta pozornie mało bezpieczna metoda może wydawać się także nieefektywna i pochłaniająca wysokie koszty. Jeśli jednak przyjrzeć się temu bliżej, ogrzewanie gazem płynnym to całkiem spore oszczędności. W niektórych przypadkach wystarczy mała butla gazowa, w innych przyda się specjalny zbiornik. Kiedy to opłacalna inwestycja?
LPG w domu – na czym polega ogrzewanie płynnym gazem?
W tym przypadku do pozyskania energii cieplnej wykorzystuje się albo czysty propan, albo propan butan. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z innych źródeł ciepła, a nie masz przestrzeni na budowę instalacji pod gaz ziemny, mała butla gazowa czy większy zbiornik z odpowiednim zabezpieczeniem to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, butla z gazem jest na tyle mobilna, że możesz ją wykorzystywać jako czasowy sposób na dogrzanie wybranego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu, przenosząc w konkretne miejsce.
Zanim kupisz butlę gazową…
Odpowiedz sobie na pytanie, na jakie zbiorniki gazowe możesz sobie pozwolić i jakie są wskazane w twoich warunkach. Choć widok zbiornika w pobliżu domu przywodzi na myśl raczej gaz ziemny, również propan z powodzeniem przetrwa w takich warunkach. Pamiętaj jednak, że jest on znacznie gęstszy od gazu ziemnego, więc zbiorniki muszą być w tym wypadku wyposażone w mniejsze dysze, precyzyjniej dozujące ilość gazu.
Płynny gaz przyjazny dla portfela
Mała butla gazowa będzie odpowiednia do ogrzania np. pojedynczego pomieszczenia lub mieszkania o naprawdę niewielkiej powierzchni. Jeśli jednak zamierzasz w ten sposób ogrzać dom jednorodzinny, opłaci ci się inwestycja w specjalny zbiornik. Na rynku dostępne są modele o pojemności 2500–2900 litrów, co daje ok. 50 kW mocy w ogrzewaniu.
Warto pamiętać, że nie zawsze chęć ogrzania domu propanem musi wiązać się z zakupem zbiornika. Na rynku działa szereg firm, które jego wynajęcie. Jesteśmy jedną z nich. Początkowy wkład wynosi co prawda średnio 1000 zł, ale w trakcie użytkowania nie trzeba martwić się o naprawy, konserwacje czy przeglądy. Zwykle dba o to wynajmujący – podkreśla przedstawiciel firmy AmeriGas.
Gaz płynny LPG w przydomowym zbiorniku jest wydajny nawet pięciokrotnie bardziej niż inne paliwa. Choć mała butla gazowa ma swoje niekwestionowane zalety, nie nadaje się do ogrzania większych budynków. Wówczas dzierżawa zbiornika na gaz wydaje się być najlepszym wyborem. Przekonaj się, że każda forma wykorzystania LPG w sezonie grzewczym jest ekonomiczna, efektywna i przyjemna w użytkowaniu.