Każda usługa ma swoją konkretną specyfikację. Projektowanie ogrodów zwykle też odbywa się na pewnych określonych zasadach i to zwykle niezależnie od tego, jaka firma akurat się go podejmie. Jest to złożony proces, oparty na kilku fundamentalnych etapach. Całość prac dzieli się na mniejsze części, aby łatwiej można je było kontrolować i by na każdym z tych etapów klient był w stanie ocenić, czy wszystko idzie zgodnie z planem i zgodnie z tym, za co przecież zapłacił i na co się umawiał.
O projektowaniu i tworzeniu ogrodu
Wstępem do projektowania i tworzenia ogrodów zawsze będą dokładne oględziny przestrzeni. Grupa projektantów wkroczy na teren domostwa klienta i wykona wszystkie najważniejsze pomiary, aby następnie wprowadzić uzyskane dane do odpowiednich programów komputerowych lub przenieść je bezpośrednio na papier i w ten sposób przygotować wstępne szkice przestrzeni. Następnie dochodzi do realizacji pierwszego prawdziwego projektu. Lepsze i większe biura przeważnie przygotowują przynajmniej kilka projektów koncepcyjnych, aby po prostu dać klientowi wybór i jeszcze lepiej dostosować się do jego wymagań. Tutaj brane są pod uwagę ważne aspekty indywidualne. Np. zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami takimi jak sarny bądź łoś, które są zagrożeniem dla domów znajdujących się blisko lasów. Projekt koncepcyjny zawiera w sobie te elementy, które potem mają trafić do ogrodu. Wskazuje także na ich lokalizację i rozmieszczenie.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Na podstawie projektu koncepcyjnego, który omawia się z klientem na konsultacjach, przygotowywany jest ostateczny projekt wykonawczy, który bierze już pod uwagę warunki otoczenia, takie jak typ nawierzchni oraz m.in. sposób zainstalowania systemu nawadniania. Poszczególne prace do wykonania są umieszczane we właściwym dla nich czasie i uzupełniane różnymi składającymi się na nie szczegółami, które mają pomóc w ich wykonaniu. Firma powinna też zadeklarować, w jakim konkretnym terminie projektowanie ogrodu zostanie zakończone. To ważne, by klient miał świadomość, ile będzie musiał czekać na uzyskanie pożądanego efektu, aby w razie czego móc przyspieszyć pewne prace i też lepiej się do nich dostosować.